Quantcast
Channel: Debrecen hírei, debreceni hírek » Boston
Viewing all articles
Browse latest Browse all 16

A bíboros emberei

$
0
0

Boston. Az Amerikai Egyesült Államok egyik legfelvilágosultabb (és legszebb és leglebilincselőbb), intellektuálisan magas nívójú városa. „Új Anglia” egyik ékköve, eredeti hangulatot árasztó viktoriánus házaival egy igazi amerikai metropolisz felhőkarcolói között. A belvárosban bármerre veszi az irányt az ember fia, mindenhol a „történelembe” fut bele. Államalapítók nyomai, egy igazán új világ bölcsője – szóval Boston maga a csoda. Nem is értjük, hogyan fordulhatott elő itt ennyi borzasztó bűn.

Spotlight – Egy nyomozás részletei

Spotlight – Egy nyomozás részletei

Nem, ne hagyja abba az olvasó, filmről fogunk írni, csak valahogy nehéz hozzáfogni. Az egyház, a katolikus egyház megtévedt pásztorairól, kiknek bűnét maga a klérus tussolta el. Amíg azt sikerült. Aztán jött 2001, és Bostonban nagyot fordult a világ. Egy újság nyomozóriporterei munkába álltak, és közel egy év alatt az emberi gonoszság mély bugyraiba ástak. Az áldozatok mind kiskorúak voltak, évekkel korábban. Megtörtént esetekről vall Thomas McCarthy Spotlight című új filmje.

spot1Molesztáló katolikus papokról szól az Oscar-díj esélyes (hat jelölést kapott az egyébként most vasárnap esedékes hollywoodi filmünnepre) alkotás, ám éppen „pedofilt” alig látunk benne. Találkozunk viszont a mindenható bíborossal, aki azt gondolja, hogy jó ügyvédekkel – az egyébként mélyen katolikus Bostonban – minden korábbi eltévelyedés kivédhető. Hát sajnos az is volt, de csak volt. A Boston Globe című lap oknyomozó csapata (a Spotlight) kapja a feladatot, hogy egy, a múltból előbukkanó molesztálási ügy apropóján vizsgálja meg, vajon hány katolikus pap lehetett érintett hasonló ügyben. Ehhez azért kellett egy főszerkesztő-váltás is (éppen a régi búcsúztatójával kezdünk, hogy aztán megjöjjön az új), aki történetesen nem katolikus. Marty Baron (Liev Schreiber alakításában) „leszedi” a városszerte ismert és népszerű nyomozó-újságírókat az aktuális témájukról, és megbízza őket a feladattal: derítsék ki, hogy elszigetelt esetről van-e szó, vagy valóban komoly a helyzet, és több pap is bántalmazott szexuálisan kiskorú gyermeket. A csapat pedig elkezd dolgozni…

spot2Elfojtott indulatok, régi sérelmek törnek a felszínre az egykori „bántalmazottakból”, amikor a Spotlight valamelyik újságírója felkeresi őket. „Mi szóltunk már évtizede, akkor miért nem érdekelt senkit?” típusú kérdésekkel bombázzák a zsurnalisztákat (Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams és Gene Amoroso) a sok évvel ezelőtti sebek feltépésekor. És mennyire igazuk van. „Azt mondják, hogy ez csak fizikai bántalmazás, de ennél sokkal több. Ez lelki bántalmazás volt.” – fogalmazza meg legtalálóbban egyikük. És ahogy egyre mélyebbre ásnak a riporterek, annál nyilvánvalóbbá válik, hogy Law bíboros tudtával próbálták elfedni a szörnyű tetteket. Fenyegetéssel, pénzzel, az érintett papok folyamatos áthelyezésével vagy pszichiátriai kezelésre küldésével. Pedig – ahogy az egyik szereplő fogalmaz – „lehet, hogy egy egész falu kell egy gyermek felneveléséhez, de a bántalmazásához is”. Ki tehát a felelős mindazért, hogy a kutatás során kilencven pappal kapcsolatban sikerül összegyűjteni annyi terhelő adatot, ami már több (lehet) egyszerű gyanúsításnál? Szóval ki a felelős? Az egyház, a közönyös közösség, a hallgatag hatóságok vagy éppen az újságírók? Hihetetlennek tűnhet, de kimondják helyettünk a tények: igen, mindenki. Egész Boston, a maga mély katolikus meggyőződésével.

spot4A Spotlight – Egy nyomozás részletei című film nem hősöket keres, nem bonyolult, talányos cselekménysort vonultat fel. Mintha egy dokumentumfilmet látnánk: szépen araszol előre a kiszámítható végkifejlet felé a történet. Nincsenek igazán kidolgozott karakterek, inkább az ügyre, a nyomozásra fókuszál a rendező. Ettől függetlenül (vagy talán éppen ezért) az amerikai színészegyesület tagjai a teljes szereplőgárdának ítélték a legutóbbi Guild-díjat. Ne is keressük tehát a hősöket vagy a mély lelki tusakodásokat. Keményen kérdező, piócaként tapadó újságírók „üldözik” az egykori áldozatokat, majd később az egyházat. Határozott és kemény, olykor cinikus hangvételű elutasító válaszokat kapnak az egyház ügyvédjétől (Jamey Sheridan), nagy segítséget viszont az először mereven elzárkózó, a nyomozást kiváltó ügy tettes papjának ügyvédjétől (Stanley Tucci). Világos történetvezetés nyomán jutunk el a megdöbbentő végkifejlethez. Csak egyet nem értünk, de azt végig nem. Vajon mi a fenének szaladgál, mint a mérgezett egér, az összes oknyomozó újságíró, amikor megtud valami újat. Tényleg úgy futnak, mintha az életükért tennék, pedig ugye ennek a műfajnak éppen az a sajátossága, hogy nem sietni kell, hanem alaposnak lenni. Nem véletlen, hogy a Spotlight csapatának jó félévébe tellett a valóságban, mire az első cikk megjelenhetett. Aztán jött tovább hatszáz, telefonhívások ezrei, és egy nagy lavina, amely maga alá temette az egyház tekintélyét.

spot5Érdekesség, hogy bár a történteket évtizedekig próbálták eltitkolni, az ügy kirobbanás után már nem volt annyira félszeg a Vatikán. Sőt, most az esethez képest 14 évet késő film fogadtatása sem volt felháborodott. Az egyház úgy kommentált, hogy a Boston Globe hozzásegített e szörnyű tettek kiderüléséhez, és segített az amerikai katolikus egyháznak, hogy „teljesen elfogadja a bűnt, és fizessen meg a következményekért”. A film végén megjelenő kétoldalnyi nagy lista azért ennél többről szól.

A végére talán csak annyi maradt, hogy elhelyezzük Tom MacCarthy alkotását a „nyomozós-újságírós” filmek sorába. Nos, sokkal jobb, mint mondjuk George Clooney Good night, and good luck című műve, de meg sem közelíti Alan J. Pakula 1976-os remekét, Az elnök embereit. A Robert Redford és Dustin Hoffman briliáns játékával készült film, amely a Richard Nixon elnöki bukását eredményező Watergate-botrányról szól, fényévekre van a Spotlighttól. Pedig éppen negyven éve forgott, egy, a mainál korszerűtlenebb filmezési technikával. De hát ők az elnök emberei voltak ugye, Michael Keatonék pedig csak a bíborosé.

A filmet szerzőnk az Apolló moziban látta. Ön is megnézheti: február 24-ig 17.45 és 20.15 órától, február 25. és március 2. között 20 órától. Apolló mozi, Miklós u. 1.
el.: +36 (52) 417-847, e-mail: info@fonixinfo.hu . A pénztár nyitva hétfőtől vasárnapig: 12.45–20.45 óra. Jegyek: 2D normál – 860 Ft, 2D gyermek/diák – 760 Ft, 2D csoportos (20 fő felett) – 660 Ft, 3D normál: 1090 Ft, 3D gyermek/diák – 990 Ft, 3D csoportos (20 fő felett) – 890 Ft.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 16

Latest Images

Trending Articles